Sveikatos būklės spektrografinės analizės metodas SBSA

Edvardas Jonas Eismontas
SVEIKATOS BŪKLĖS  SPEKTROGRAFINĖS ANALIZĖS METODAS  SBSA
Sveikatos būklės atkūrimo galimybės metodu  ASK
Vilnius, 2010

Atsisiųsti visą straipsnį Lietuvių kalba (4,31 Mb pdf formatu).
Atsisiųsti visą straipsnį Anglų kalba (3,76 Mb pdf formatu).
Atsisiųsti visą straipsnį Rusų kalba (4,13 Mb pdf formatu).

Peržiūrai reikalinga Adobe Reader programa  

TURINYS:
Gydytojo mintys apie SBSA metodą
I.   Sveikatos būklės spektrografinės analizės metodas  SBSA  
1. Įžanga
2.  Analoginių metodų ir prototipų apžvalga
3.  Sveikatos būklės diagnostika naudojant SBSA metodą
3.1 SBSA  metodo  spektrogramų analizė
3.2 Foninės sveikų žmonių spektrogramos
3.3 SBSA metodu  atliktų tyrimų rezultatai
3.4 Įvairių specifinių spektrogramų pavyzdžiai
4. SBSA metodo apžvalga
II.     Sveikatos būklės atkūrimo galimybės metodu  ASK
Literatūra
Medikų atsiliepimai 

   Holistinis požiūris į sveikatą remiasi tuo, kad fizinė, psichinė ir dvasinė būklės tarpusavyje susijusios, ir pacientas – ne subjektas, kuriam sutriko vienas iš organų, bet žmogus, turintis problemų, kurias reikia spręsti, atsižvelgiant į fizinius, psichinius bei socialinius aspektus. Holistinių principų visų pirma privalėtų laikytis šeimos gydytojai, tačiau jie ne visuomet klinikinėje praktikoje gali ar sugeba juos pritaikyti. Viena iš šio reiškinio priežasčių – biomedicininio požiūrio įtaka medicinos studijoms. Per ikidiplominio mokymo laiką studentus moko siauros medicinos srities specialistai, pasižymintys tik savo srities matymu. Studijuojant žmogaus kūnas išskaidomas ne tik į atskirus organus, bet dar smulkiau gvildenami tų organų sutrikimai (ligos). Didaktinis mokymo procesas – iš pradžių atskirų organų sistemos ir struktūros, vėliau – fiziologija, dar vėliau – funkcijų ir struktūros sutrikimai – formuoja pasyvų mąstymą. Vėliau, klinikinėje praktikoje reikia susieti kelių organų sistemų “netipiškus” simptomus į vieną visumą. Atlikdami praktiką, studentai tiesiogiai susiduria su pacientais, turinčiais įvairiausių sveikatos sutrikimų, bet ne su išgryninta diagnoze ar hipoteze, kurią tereikia patvirtinti ar atmesti. Remiantis XIX amžiuje iškeltomis Virchof’o ir Koch’o teorijomis, esame mokomi surinkti visus nustatytus simptomus į vieną koncepsiją, kuri padėtų išsiaiškinti ligos priežastį. Tai vadinama priežastiniu mąstymo būdu. Tokiomis teorijomis galima paaiškinti daugumą ligų ir sukurti jų gydymo būdus. Šių teorijų realizavimo medicinos praktikoje rezultatai buvo įspūdingi. Vidutinė gyvenimo trukmė išaugo nuo 40 metų viduramžiais iki 65-80 metų šiais laikais.Dauguma anksčiau buvusių neišgydomų ligų dabar gydomos sėkmingai. Tai mažino mirtingumą, pailgino gyvenimo trukmę, tačiau visuomenė ėmė senėti, gausėja neįgaliųjų, lėtinėmis ligomis sergančių žmonių. Šiuo metu pacientai dažniausiai skundžiasi ne vienu, o keliais sveikatos sutrikimais, kurie lemia jų fizinę, psichinę ir socialinę būklę. Izoliuotas tik vienos medicinos srities epizodo sprendimas jau neturi pageidaujamo poveikio.
    Kaip ištirti žmogų kaip visumą?
   Žmogaus sveikatos būklės įvertinimui naudojama brangi ir sudėtinga aparatūra, reikalingi specialistai,  aptarnaujantis personalas, aparatūros priežiūra. Kuriamos naujos technologijos medicinoje, tobulinamos diagnostinės priemonės, tačiau nei viena iš jų neparodo žmogaus kaip visumos, visų kūno sistemų.
Paprastai vieno tyrimo nepakanka, tam, kad įvertinti žmogaus sveikatą, nustatyti, kurios organizmo sistemos ir organai reikalauja tolimesnio tyrimo. Atliekami rentgenologinis, ultragarsinis, endoskopiniai tyrimai, kompiuterinė tomografija, magnetinis branduolinis rezonansas. Šie tyrimai atliekami medicinos centruose, ligoninėse. Tyrimų reikia laukti, ligoniai užrašomi į eilę. Tačiau, ką daryti gydytojui dirbančiam pirminės sveikatos priežiūros grandyje, kai reikalingas skubus žmogaus sveikatos būklės įvertinimas? O detalesnių tyrimų atlikti nėra galimybės.  
   Išeitis yra. Tai šv. Kazimiero ordino D.magistro E.J.Eismonto sukurtas sveikatos būklės analizės SBSA (sveikatos būklės spektrografinė analizė)  metodas, kuris aprašomas šioje knygoje. Tai yra unikalus  išradimas.  Nereikalinga sudėtinga brangi medicininė įranga, personalas, ligoniui neatliekama jokia intervencija, tyrimas trunka trumpai, neskausmingas. Sveikatos būklei ištirti SBSA  metodu užtenka  turėti kompiuterį su integruota specialia programa, garso konverterį, mikrofoną ir atitinkamas žinias, kaip dirbti šiuo metodu.
    Šis sveikatos būklės analizės metodas tai E.J Eismonto ilgo ir atkaklaus darbo rezultatas.
   Šv. Kazimiero ordino mokslo skyriaus laboratorijose ilgai trunkančių bandymų metu buvo nustatyta kokie garsai ar garsiniai junginiai geriausiai atspindi tam tikro žmogaus organo ar kūno dalies būklę. Buvo sudarytos sveikų žmonių spektrogramos. Pirminei analizei buvo parinkti garsai: O, I, A, E, JIE. Žmogui tariant garsus, kompiuterio spektrogramoje piešiamos penkios juostos. Kiekviena juosta atspindi tam tikrų žmogaus organų ar sistemų būklę. Juostos yra nespalvotos. Knygoje spektrogramų juostos pateikamos atitinkamų spalvų, tam, būtų suprantamiau skaitytojui.
Analizuojant spektrogramose matomų žmogaus organų, sistemų būklės parodymus, buvo tiriami nuo 10 iki 85 m. amžiaus žmonės. Po ilgus metus trunkančių tyrimų ir  jų  analizės buvo nustatyta kokiose juostose matoma įvairių kūno dalių ar organų būklė, simtomatika,  ligų požymiai. Turint pradinį žmogaus sveikatos būklės įvertinimą esant reikalui gali būti atliekami kiti tyrimai.
Garsas O (pirma juosta) parodo žmogaus  klubo sąnarių,  stuburo būklę. Stuburo įvertinimui reikėtų ne vienos rentgenogramos ar kompiuterinės tomografijos tyrimo ar MBR. O čia preliminariai diagnozei užtenka nekenksmingo tyrimo.
Garsas I (antroje juostoje) - matoma šlapimo pūslės, gimdos ir gimdos kaklelio būklė, prostata, žarnyno būklė, kepenų funkcija. Tame spektre tam tikrų dažnių amplitudė parodo atitinkamos kepenų dalies funkciją.
Garsas A (trečia juosta) -matoma širdies būklė, kasos, skrandžio būklė. Tame dažnių spektre kaip ir kepenų “juostoje” tam tikri dažniai ir jų amplitudė parodo atitinkamų skrandžio dalių funkciją. Širdies būklei įvertinti būtų reikalingi elektrokardiograma, kiti funkciniai tyrimai.
   Kasos būklei ištirti reikia atlikti echoskopiją, KT. Skrandžio būklei įvertinti reikalinga endoskopinis ir rentgenologinis tyrimai. Diferencinei diagnozei tarp kasos ir skrandžio patologijos sveikatos būklės analizės SBSA  metodas labai tinkamas.
Garsas E (ketvirtoje juostoje) - matoma skydliaukės būklė, nustatoma difuzinė  ar mazginė struma, ar yra tonzilių uždegimas, kokia balso stygų, trachėjos, bronchų, plaučių būklė. Tai informatyvus kvėpavimo sistemos ir dalies endokrininės sistemos tyrimas.
   Garsas JIE – (penkta juosta) matoma pakaušinė smegenų dalis, smegenų kraujagyslių būklė, traumos, augliai. Tai ypač svarbu ligoniams po traumų dinamikoje vertinant jų sveikatos būklę.  Labai svarbu, kad žmogaus tariamas garsas JIE atspindi ir žmogaus psichologinę būklę. O tai yra atskira medicinos sritis -  neurologija ir psichiatrija.
    Galima vietoj junginio JIE naudoti YY, OM. Naudojant garsą YY “siauriau” matysime nei JIE.
    Garsiniai junginiai  OM kaip ir AUM gerai tinka ir gydymui.
Knygoje pristatomas SBSA  metodas dar yra tobulinamas.
   Dalyvaudama unikaliame  E.J. Eismonto projekte šv. Kazimiero ordino mokslinėse laboratorijose lyginau gautus SBSA metodu duomenis su ligonių turimais ligos istorijų išrašais, atliktų ultragarsinių tyrimų, endoskopinių tyrimų,  rentgenologinių tyrimų, kompiuterinės tomografijos, magnetinio branduolinio rezonanso duomenimis. Aš ir mano kolegos įvertinę gautus duomenis įsitikino, kad E.J. Eismonto sukurtas SBSA metodas parodo ne tik žmogaus bendrą sveikatos būklę, bet matome ir atskirų sistemų būklę. SBSA  metodas parodo  kuria kryptimi reikia atlikti detalesnius tyrimus. Unikalu yra ir tai, kad šis metodas nustato ir žmogaus centrinės nervų sistemos būklę.
   Įdiegus D. magistro E.J.Eismonto SBSA  metodą į kasdieninį gydytojų darbą pirminėje sveikatos priežiūros grandyje būtų sutaupomos lėšos, kurių nepakanka diagnostikai ir dėl to ligoniams tenka ilgai laukti paskirto tyrimo. Sutrumpėtų laikas ligonių ištyrimui.  
    Yra aktualu kaip apmokyti dirbti šia SBSA programa.Tobulai įsisavinti ir naudoti kasdieniame darbe šį SBSA metodą nėra lengva, patirtis įgyjama dirbant. Siūlau įtraukti į mokymą dirbti SBSA  programa į mokymo kursus, pradedant nuo medicinos mokyklų, baigiant universiteto ir podiplominėmis studijomis.

   Užtikrinus LR vyriausybės pakankamą paramą sveikatos analizės SBSA  metodas būtų įdiegtas ir vaikų darželiuose, mokyklose, ypač tikrinant mokinių laikysenos, stuburo iškrypimo progresavimą. Tai būtų  gera investicija į Lietuvos žmonių sveikatą.
   Ateityje kiekvienas žmogus galėtų  E.J. Eismonto programa SBSA   įsirašyti savo sveikatos būklę ir palyginti sveikatos būklės pakitimus metų eigoje.
    Ši knyga yra svarbi ne tik moksline prasme bet ir kaip perspektyvi mokomoji priemonė.
    Esu dėkinga gerb. Šv.Kazimiero ordino Didžiajam magistrui  Edvardui Jonui Eismontui už sudarytą galimybę dalyvauti vykdant SBSA  projektą.                                       

    Šv. Kazimiero ordino Sveikatos departamento vadovė
    Lietuvos muzikos terapijos asociacijos narė  
    Gydytoja chirurgė Rima Žemaitaitienė

I. Sveikatos būklės spektrografinės analizės metodas SBSA

1. Įžanga


    Mus supančioje aplinkoje yra įvairių virpesių rūšių. Visa tai įtakoja ir žmogaus sveikatos būklę. Viena virpesių rūšių – garsas (akustiniai virpesiai). Garsas yra slenkantis slėgio svyravimas terpėje. Garsas sklinda ore ir įvairiose dujose, skysčiuose, kietuose kūnuose specifiniu greičiu. Garso šaltiniu paprastai laikomas virpantis objektas.  Garso virpesiai yra plačiai paplitę aplinkoje; jo panaudojimo spektras yra labai platus. Žmogaus balso panaudojimas yra viena iš praktinio taikymo galimybių.
   Jau gilioje senovėje įvairiose tautose garsas buvo naudojamas gydymui ir netgi nustatant sveikatos sutrikimus. Tai buvo atliekama  tariant ar išdainuojant įvairius garsus, semas ar jų junginius. Dažnai prie žmogaus balso buvo derinama muzikinių instrumentų (dažniausiai įvairių perkusinių instrumentų, būgnelių) garsai. Tai  gerai žinoma majams, inkams, šamanams šiaurės tautose, Afrikoje. Garso panaudojimo galimybės buvo susistemintos Indijoje, Tibete. Pagal žmogaus balsą buvo nustatomi vieni ar kiti  negalavimai. Patyrę liaudies gydovai, šamanai tai atlikdavo kartu tiriant negaluojančio judesius, kvapą. Garsu buvo gydoma atstatant negaluojančio bendrą energetinį lauką jį harmonizuojant. Lietuvių liaudies dainose, sutartinėse taip pat gausu gydomųjų garsų.
   Akustiniai virpesiai turi didelį energetinį potencialą, gali būti  informacijos ir energijos sklaidos nešėjai. Naudojant įvairaus dažnio akustinius virpesius galima stebėti ir fiziškai įvertinti objektą supančią aplinką. Pavyzdžiui, echolokaciją orientavimuisi aplinkoje naudoja  kai kurie gyvūnai. Panašiu principu veikia ir ultragarsinė echoskopija, kuri naudojama medicinoje (organų riboms nustatyti, auglių paieškai).  Ultragarsas naudojamas ir gydyme - inkstų bei šlapimtakių, akmenims trupinti.
   Pastaraisiais dešimtmečiais akustiniai virpesiai plačiai naudojami karo technikoje, žvalgyboje, kriminalistikoje. Yra sukurta įvairių garso ir žmogaus balso atpažinimo sistemų: sonografinis metodas (Voiceprint), fonetinis–akustinis metodas,  kombinuotas metodas, automatinis metodas ir t.t. [1]
   Kiekviena organinė struktūra pati skleidžia akustinius virpesius. Tai akustinės emisijos procesas, kai organinė struktūra ar medžiaga, esant dinaminiams pasikeitimams, išspinduliuoja akustines bangas. [2]
   Įvairaus dažnio garso panaudojimo galimybės šiuolaikinėje medicinoje yra išplėstos sveikatos būklės diagnostikoje ir gydyme bei profilaktikoje. Garso virpesių pagalba yra atliekamos ir sudėtingos smegenų  operacijos.

2.  Analoginių metodų ir prototipų apžvalga

Diagnozuojant bendrą žmogaus sveikatos būklę, nustatant ligų simptomus naudojami šie nestandartiniai metodai:

   1.Telemetrinis diagnostikos įrenginys ir metodas skirtas nelinijinei duomenų analizei (testuotei), kuri funkcionuoja panaudojus kompiuterinę įrangą su įdiegta specialia programa. (Patentas 2142826, V.I. Nesterov 1996 06 11, Rusijos federacija. Programos registracija Nr. 2001610175, Maskva, 2001 02 16).
   Įrenginys funkcionuoja panaudojus kintamo magnetinio lauko moduliacijos principą. Bioindikatorius (detektorius) – ausinės  tvirtinamos žmogaus smilkinių srityje. Registruojamas statinių fluktuacijų ribose bioelektrinis galvos smegenų neuronų selektyvusis aktyvumas. Išradimo autoriaus nuomone, šis, kompiuterine programa apdorotas neuronų aktyvumas ir atspindi žmogaus vidaus organų kokybinius rodiklius (simptomatiką).
   Metodo trūkumas:  jau pradedant diagnostikos procesą atliekama plati paciento apklausa (amžius, konkretūs ligos simtomai, įpročiai ir kt.). Duomenys registruojami programoje. Ši išankstinė, subjektyvi informacija pagrindinai ir panaudojama diagnostinėje programoje nustatant galutinę paciento sveikatos būseną. Detektoriaus lokalizacija (fiksacija) smilkinio srityje yra ganėtinai neapibrėžta.
   2. Išklausant ištariamų atskirų garsų ypatumus, kuriuos ištaria pacientas (kiniškosios U-sin diagnostikos kryptis, E.Gonikman). Metodas itin subjektyvus ir reikalauja ne tik didelės patirties, bet ir diagnostiką atliekančiojo individualių ekstrasensinių sugebėjimų.
   3. Akustinės diagnostikos įrenginys skirtas diagnozuoti ir patikrinti jutimo anomaliją, kuri yra pirminės ligos priežastis. Tam yra sukurta speciali įranga ir įdiegta  programa. Įrenginys susideda iš garso generatoriaus, kompiuterio ir daviklių sistemos. Tiriant iš generatoriaus žmogui zondu siunčiamas garsinis 70 Hz.virpesys. Atspindėta akustinė banga apdorojama kompiuterine programa, gauti duomenys santykinai palyginami su žmogaus organizmo sensorine informacija ir su atitinkamomis funkcinėmis reikšmėmis esančiomis kompiuterio duomenų bazėje.
 (Inoue Kiyoshi, 1993 07 20. Patento Nr. JP5176924).
   4. Klausos organo galimų pažeidimų akustinė topinė diagnostika. Metodas skirtas klausos organo pažeidimų išankstinei diagnostikai, išvengiant subjektyvaus pašalinio poveikio ir padidinant diagnostikos tikslumą. Metode analizuojama toninio akustinio signalo girdėjimo riba 1.2 - 4 kHz. spektre naudojant 2-3 sek. ilgio ir 15 - 25 db.  registruojant atsakomąją  judesio reakciją.
Šis akustinės diagnostikos analogas yra lokalinės paskirties ir taikomas tik klausos organo diagnostikai. (patentas A61 B 5/ 12 RU, 1997 10 11, išradėjas Sergejus Petrovas, Rusijos federacija)

3. Sveikatos būklės diagnostika naudojant SBSA metodą
                                     
   Diagnostinė sistema SBSA (Sveikatos būklės spektrografinė analizė) naudojama nustatant bendrą žmogaus sveikatos būklę ir kai kuriuos ligų simptomus. Diagnostika  apima pagrindinius žmogaus kūno organus (stuburą, sąnarius, smegenis, širdį, plaučius, gerklę, skrandį,  žarnyną, kepenis, kasą, prostatą) ir psichinę būseną. [3] Metodas leidžia atpažinti pirminių negalavimų priežastis, išaiškinti skausmo ištakas.
   Diagnozuojant žmogaus sveikatos būklę, nustatant ligos simtomus, analizuojama eksperimentiniu būdu pasirinktos žmogaus balsinių tarinių O, I, A, E, JIE amplitudinės charakteristikos garso dažnumo diapazono juostoje nuo 160 Hz. iki 15 000 Hz. Tam tikslui naudojama kompiuterinė įranga adaptuojant specialią programą, kurios pritaikomumas šiame tyrime apsiriboja  dvimate pasirinktos dažnumų juostos analize.
Yra žinoma, kad kiekvienas žmogus turi bendrą akustinį lauką. [4] Kiekvienas organas generuoja jam būdingus akustinių virpesių dažnius.
     Pavyzdžiui: Plaučiai - 2.8 -  4.5 Hz., smegenys - 20 - 30 Hz., stuburas - apie 6 Hz. ir t.t.
   Žmogaus akustinės zonos fiksuojamos šiuolaikinės technikos priemonėmis pagrindinių žmogaus organų generuojamų laukų dinamiką ir fiziologinių sistemų funkcinių procesų sąveiką su fizikiniais cheminiais aplinkos faktoriais. Šiuolaikinio mokslo yra įrodyta, kad garsinio diapazono  virpesiai  yra priimami ne tik klausos receptoriais ir analizatoriais, bet ir viso kūno ląstelėmis.
Pastaruoju metu lingvistinės genetikos ir matematinės lingvistikos metodais nustatyta, kad DNR nukleotidų nuoseklumas  ir žmogaus balso struktūra turi bendras šaknis ir universalią gramatiką. Solitoninis DNR chromosomų laukas gali būti banginiu laidininku tarp išorinio žmogaus balso kodo ir vidinių chromosominio aparato kodų. [4]
   Naudojant  žmogaus balso analizės metodą įmanoma nustatyti bendrą  sveikatos būklę. Tai palengvina atlikti  specializuotą medicininę diagnostiką. Žmogaus balsas ypač atspindi ir jo sąmonės būseną. [7]
Naudojant specializuotą techninę įrangą į kompiuterinę programą įvedami specifiniai žmogaus akustinio lauko virpesiai. Tai daroma, naudojant plačią  ir maksimaliai tiesinę dažnuminę charakteristiką turintį mikrofoną (pvz. EM - 280), aukštos kokybės balso konverterį, žmogui aiškiai tariant parinktus garsus.  Buvo atsižvelgta į prof. Juesiba Morichejaus (Japonija) tyrimus, kuris išplėtė ir sujungė kinų ir japonų garsų (semų), parodančių vieno ar kito organo būklę,  biorezonansines reikšmes.
Eksperimentuojant kartu su gydytojais profesionalais po ilgų bandymų buvo nustatyta kokie garsai ar garsiniai junginiai geriausiai atspindi tam tikro žmogaus organo ar kūno dalies būklę. Bendrai pirminei analizei buvo parinkti garsai   O, I, A, E, JIE.
Vietoj junginio JIE naudotini ir YY, OM. Tačiau ištarus garsą YY gaunama daug mažiau informacijos nei autoriaus naudojamą garsinį junginį JIE. Autoriaus parinktas ir naudojamas junginys JIE parodo ne tik galvos smegenų fiziologinę būklę, bet ir žmogaus psichologinę būseną, kas yra itin svarbu. Garsiniai junginiai  OM kaip ir AUM  gali būti naudojami gydymui kaip stiprūs biorezonatoriai.   
   Tariant  garsus (O, I, A, E, JIE) kompiuteryje įdiegtos programos spektrogramoje  atitinkamai kiekvienam garsui  dažnumų skalėje registruojama juosta: (1 pav.)
O - pirma juosta,
I - antra juosta,
A - trečia juosta,
E - ketvirta juosta,
JIE - penkta juosta.
   Tiriant atskiro organo būklę naudojami garsai ir junginiai:  CHE – HA širdžiai, SIUI – kepenims, ČUI –  inkstams, SY – plaučiams ir kt.

   Taikant eksperimentinio lyginimo principą, turint  sveikų žmonių  minėtų garsų įrašo spektrogramas, (6 pav.) ir analizuojant kitais metodais diagnozuotus ligonių negalavimus, buvo patvirtinti SBSA (sveikatos būklės spektrografinės analizės) metodo parodymai atitinkantys žinomą diagnozę. Buvo tiriami įvairaus amžiaus (nuo 10 iki 85 m.) ir lyties pacientai. Po septynerius metus trukusių tyrimų ir duomenų analizės, nustatyta kokiose juostose, jų dažnių spektro diapazone, aktualių amplitudžių skalėje įmanoma identifikuoti  žmogaus kūno organų būklę, ligų požymius. Tam buvo pasitelkta šia kryptimi dirbančių mokslininkų patirtis. [5, 6]
   Autoriaus duomenų bazėje nuo 1999 m. yra sukaupta virš 3500 įrašų (pagrindinių ir papildomų spektrogramų, parodančių vieno ar kito organo būklę).
   Naudojant šį metodą  tyrimai, ar akustinio kodo*  įrašai buvo atliekami ir kitose šalyse (Lenkijoje, Suomijoje, Estijoje, Latvijoje) skirtingu paros ir  metų laiku. Atlikti ir fenotipiniai tyrimai. Pvz. žmogui išgėrus 50 gr. santykinio alkoholio, jo “spektrografinis vaizdas” pakinta jau po 5 min. lyg būtų sveiko žmogaus. (10.1. pav.). Bet nepakinta pirma juosta (garsas O, kurioje matoma kaklo slankstelių, stuburo būklė). Ypač pagerėja tiriamojo psichologinė būklė (penkta juosta, garsas JIE).  
   * Tai išskirtinė kiekvienam žmogui būdinga garso išvestinės suma, įgalinanti idendifikuoti asmenį.

 3.1 SBSA  metodo  spektrogramų analizės rezultatai

     Pateikta autoriaus metodu  SBSA atliktos pagrindinės penkių garsų
(O, I, A, E, JIE) spektrogramos 45 metų vyrui (1, 2, 3, 4, 5 pav.).   Aktualių amplitudžių skalės AAS* reikšmėse  ir dažnių intervale  Hz. (virpesiai per sek.), ir identifikuojama  tiriamojo atskirų organų ir bendra sveikatos būklė. Tai nėra foninės sveiko žmogaus spektrogramos. Foninės (sąvokos aut. dr. V. Matuolis) spektrogramos pateikiamos 3.2 punkte.
   * Y ašies parodymus spektrogramoje  įvardijo aktualių amplitudžių skale AAS  dr. Vytautas  Matuolis (2008 m.).
    Spektrogramose aktualių amplitudžių skalės AAS parodymai
(jos pokyčių išraiška) įgalina identifikuoti visumos ir atskirų organų būklę. Spektrogramose - dažnumas Hz. įgalina nustatyti kuriame dažnių intervale yra sveikatos būklės pakitimai.

1 pav.  Pirma juosta. Garsas O.

Aktualių amplitudžių skalėje  AAS ir  dažnumų spektre (1 pav.):
nuo 700  iki 1600 Hz. charakterizuoja žmogaus  klubo sąnarių būklę (pažymėta raudona spalva)
nuo  1600 iki 2100 Hz. -  uodegikaulio būklė (pažymėta žydra spalva)
nuo 2100 iki 2700 Hz.  - kryžkaulio būklė ( pažymėta oranžine spalva)
nuo 2700 iki 4200 Hz. - juosmeninės stuburo dalies slankstelų būklė (pažymėta žalia spalva)
nuo 4200 iki 9500 Hz.  - krūtininės stuburo dalies slankstelių būklė (pažymėta geltona spalva)                  
nuo 9500 iki 14500 Hz. -  stuburo kaklo slankstelių būklė (pažymėta  fioletine spalva). 

2 pav. Antra juosta. Garsas I. 

Aktualių amplitudžių skalėje  AAS ir  dažnumų spektre (2 pav.):
nuo 650 iki 1700 Hz. -  šlapimo pūslės būklė (pažymėta ruda spalva)
nuo 1700 iki 2000 Hz. -  gimdos kaklelio būklė  (pažymėta raudona spalva)
nuo 2000 iki 2700 - gimda. Vyrams -  prostatos būklė  (pažymėta  žydra spalva)
nuo 2700 iki 6000 - žarnyno būklė (pažymėta  geltona spalva)
(3700 - 3780 Hz.   aklosios žarnos būklė, 4050-4150 Hz.- dvylikapirštės žarnos būklė).
nuo 6000 iki 14 500 Hz. - kepenų  funkcija (pažymėta žalia spalva).

3 pav.  Trečia juosta. Garsas A.

Aktualių amplitudžių skalėje  AAS ir  dažnumų spektre (3 pav.):
nuo 4600 iki 4900 Hz. -  širdis  (pažymėta žalia spalva)
nuo 4900 iki 5850 Hz. -  kasa (pažymėta geltona spalva)
nuo 5850 iki 14500 Hz.  -  skrandis (pažymėta žydra spalva).

4 pav.  Ketvirta juosta. Garsas E.

Aktualių amplitudžių skalėje  AAS ir  dažnumų spektre (4 pav.):
nuo 300 iki 6000 Hz. -  skydliaukės būklė (pažymėta raudona spalva)
300 - 1600 Hz. - difuzinė struma
3500  -  6000 Hz. - mazginė struma
nuo 7200 iki 8100 Hz. -  tonzilės (pažymėta  oranžine spalva)
nuo 8200 iki 9000 Hz. - balso stygos (pažymėta geltona spalva)
nuo 9000 iki 14 500 Hz. -  trachėja, bronchai, plaučiai (pažymėta  žydra spalva). 

5 pav. Penkta juosta. Garsas JIE.

Aktualių amplitudžių skalėje  AAS ir  dažnumų spektre (5 pav.):
nuo 300 iki 1400 Hz  - pakaušinė smegenų dalis (pažymėta fioletine spalva)
nuo 1400 iki 5000 Hz. – smegenys  (tame spektre matoma kraujagyslių būklė, traumos, galimi augliai). Pažymėta oranžine spalva.
nuo 6500 iki 12 500 Hz. -  žmogaus psichologinė būsena (nervų sistema, jautrumas, polinkiai,  įgimta  ir vėliau įvairių veiksnių įtakota gyvybinės sąmonės būklė). Pažymėta ruda spalva [ 7]. 

 3.2  Foninės sveikų žmonių spektrogramos

   SBSA metodu buvo atlikti tyrimai Lietuvos Karo Akademijoje ir Vilniaus oro uoste. Tyrimų rezultatai sutapo su tirtų asmenų sveikatos būklės duomenimis, gautais iš gydymo įstaigų.  
   Lakūnams būdinga ypatingai tvirta, stabili nervų sistemos būklė (garsas JIE penktoje juostoje, 6.5 pav.).  Tai matoma nuo 5000 iki 11000 Hz. dažnyje.
   Palyginimui pateikiama depresija sergančio žmogaus spektrograma (11 pav.)
   Sveiko žmogaus, (32 m. Lietuvos Karo Akademijos karininkės V.L.) spektrogramos pateiktos 6.1 - 6.5 pav. 

6.1 pav.  Sveiko žmogaus spektrograma. (32 m. Lietuvos Karo Akademijos karininkės V.L.). Pirma juosta. Garsas O.

6.2 pav.  Antra juosta. Garsas I. 

6.3 pav. Trečia juosta. Garsas A. 

6.4 pav. Ketvirta juosta. Garsas E. 

 6.5 pav.  Penkta juosta. Garsas JIE.

     Visose juostose linijos nėra lygios. Matomos fluktuacijos yra normaliai funkcionuojančių žmogaus atskirų organų ar sistemų generuojamų akustinių virpesių  išraiška. Nei vienoje vietoje  aktualių amplitudžių skalė (AAS) nekrenta iki nulio.

     Sveiko žmogaus spektrograma. (33 m. Lietuvos civilinės aviacijos lakūno V.M). 

 7.1 pav. Sveiko žmogaus spektrograma (33 m. Lietuvos civilinės aviacijos lakūno V.M.) Pirma juosta. Garsas O.

 7.2 pav.Antra juosta. Garsas I.

7.3 pav. Trečia juosta. Garsas A. 

 7.4 pav. Ketvirta juosta. Garsas E.

 7.5 pav. Penkta juosta. Garsas JIE.

Lietuvos oro uosto civilinės aviacijos 33 m. lakūno V.M. tyrimo rezultatus galime naudoti kaip foninius.     

3.3  SBSA metodu  atliktų diagnostinių tyrimų rezultatai

   Tyrimai SBSA metodu buvo atliekami 2006–2008 metais Šv. Kazimiero ordino laboratorijoje žmonėms, turintiems įvairių  negalavimų. Šie žmonės jau buvo ištirti tradiciniais tyrimo metodais  įvairiose gydymo įstaigose.  Atliktų SBSA metodu tyrimų rezultatai sutapo su medicinės dokumentacijos išvadomis. 67 m vyro L.K. spektrogramos  pateiktos 8.1 – 8.3 pav.  

8.1 pav. Paciento  L. K. ( 67 m.) spektrograma. Pirma juosta. Garsas O.

Aktualių amplitudžių skalėje  AAS ir  dažnumų spektre (8.1 pav.):
a)  stuburo krūtininės dalies slankstelių osteochondrozės požymiai (pažymėta geltona spalva)
b)  kaklinės stuburo dalies osteochondrozė (pažymėta raudona spalva)
Foniniame pavyzdyje tokių aiškių nukrypimų nuo normos nėra (6.1 pav.).

8.2 pav.  Antra juosta. Garsas I.

Spektrogramoje (8.2 pav.) identifikuota:
a) pakitimai prostatoje  (pažymėta mėlyna spalva)
b) kepenų funkcijos sutrikimai (pažymėta žalia spalva).

8.3 pav.Trečia juosta. Garsas A.
Spektrogramoje (8.3 pav.) identifikuota:
a) širdies veiklos sutrikimas (pažymėta žalia spalva).
b) skrandžio funkcijos sutrikimas (pažymėta mėlyna spalva).
Šio paciento ketvirta ir penkta juostos nepateikiamos, nes jose nėra didelių nukrypimų nuo sveiko žmogaus  spektrogramos.

54  m. vyro K.D.  spektrogramos  pateiktos 9.1 – 9.2 pav.

9.1 pav.  Ligonio K.D (54 m.)  spektrograma. Antra juosta. Garsas I.

Spektrogramoje (9.1 pav.) identifikuota:
1 -  pakitimai prostatoje (pažymėta mėlyna spalva)
2 - dvylikapirštės žarnos opa  (pažymėta geltona spalva)
3 -  silpna kepenų funkcija (pažymėta žalia spalva).

 9.2 pav.  Trečia juosta. Garsas A.

Spektrogramoje (9.2 pav.) identifikuota kasos funkcijos sutrikimas (pažymėta geltona spalva - 1).

3.4 Įvairių specifinių spektrogramų pavyzdžiai

Alkoholio poveikyje kintančių parodymų atvejis (10.1 – 10.2). 

10.1 pav. Penkta juosta Garsas JIE. Spektrograma nevartojus alkoholio.

Tiriamas pacientas 43 metų vyras, turintis psichologinių problemų. Jam yra sutrikusi nervų sistema, padidintas nervinis jautrumas (10.1 pav.)  Spektrogramoje  pažymėta 1.

10.2 pav. Penkta juosta Garsas JIE. Spektrograma  alkoholio poveikyje.

 Įrašas atliktas po 5 min. išgėrus 50 g. santykinio alkoholio (10.2 pav.). Matomi pakitimai yra laikini, po valandos SBSA programos spektrografinis vaizdas grįžta į pirminę būseną. Taip pat pasikeičia ir paciento būklė.
Pateikiame įvairaus amžiaus žmonių metodu SBSA įrašytas charakteringas spektrogramas (pirmos juostos, garso O). Pirmoje juostoje identifikuojama stuburo  būklė (žr. 1 pav.).

11 pav.  Dvylikos metų berniuko  spektrograma.

Spektrogramoje (11pav.)identifikuojamas stuburo iškrypimas (skoliozė) 7000–8500Hz. (pažymėta1),osteochondrozės požymiai kakle 12000 – 15000 Hz. (pažymėta 2).

12 pav.   37 m. amžiaus moters spektrograma.

 Spektrogramoje (12 pav.) identifikuojamos dvi stuburo tarpslankstelinių tarpų išvaržos (pažymėta 1, 2), osteochondrozė kaklo srityje  (pažymėta 3).

13 pav.   84 metų vyro  stuburo spektrograma. 

Tai sveiką stuburą turinčio žmogaus spektrografinis vaizdas (13 pav.). Jis didelę gyvenimo dalį praleido tremtyje Sibire.
Naujausi tyrimai rodo blogą jaunimo, netgi vaikų stuburo būklę.

14 pav.   27 metų jaunuolio spektrograma.

27 metų amžiaus jaunuolis sportuodamas patyrė traumą. Spektrogramoje (14 pav.) matyti pakitimai stuburo juosmeninėje dalyje 4500 – 5500 Hz. ( pažymėta 1), osteochondrozės požymiai 9400 – 15000 Hz. (pažymėta - 2).
Vėliau jam buvo atliktas branduolinio magnetinio rezonanso tyrimas, kuris  tai patvirtino. 

15 pav.  27 metų jaunuolio branduolinio magnetinio rezonanso tyrimo vaizdas. 

4. SBSA metodo apžvalga

   Naudojant SBSA  metodą įmanoma operatyviai  nustatyti bendrą tiriamo žmogaus  sveikatos  būklę. Tyrimo seka tokia: pacientui reikia ištarti O, I, A, E. JIE garsus. 1 – 3 skyriuose pateikta informacija gauta  atlikus daug  tyrimų, dalyvaujant gydytojams. Ištirta daugiau nei 600 įvairaus amžiaus  ir skirtingų lyčių žmonių.  Šiuo metodu nustatoma žmogaus sveikatos būklė  sutampa su jau plačiai medicinoje naudojama diagnostikos (ultragarsinio tyrimo, rentgeno, kompiuterinės tomografijos, branduolinio magnetinio rezonanso ir kt.) įrangų gautais rezultatais.
Naudojant pagrindinius garsus metodui naudojamoje įrangoje – kompiuterio parodymuose nustatoma nedetalizuota bendra paciento psichomatinė būklė. Esant reikalui tiksliau diagnozuoti atskiro organo būklę naudojama garsai ar jų junginiai. Tai CHE, CHU, SIUI, SY, ČUI ir t.t. Metodas ypač tinka bendrai stuburo diagnostikai o taip pat ir  tiriant psichologinę būseną, nervų sistemą.

   Kiti galimi pritaikymai:
medicinoje – greitam pirminiam sveikatos būklės patikrinimui,
švietimo sistemoje – profilaktiniam patikrinimui.
SBSA metodu periodiškai stebint  vaikų  sveikatos būklės dinamiką, galima numatyti daugelio (ypač stuburo)  ligų pradžią.
Skaitmeninėse laikmenose kaupiant duomenų bazę, galima po kurio laiko panaudoti akustinio kodo duomenis papildomos diagnostikos reikmėms ir  žmogaus sveikatinimui autoriaus metodu  ASK.
Aviacijoje metodas SBSA pasitarnautų patikimai lakūnų sveikatos būklės patikrai prieš skrydį.

   SBSA metodo trūkumai:
a)  tiksliai ir detaliai sveikatos būklės diagnostikai reikalingas aukštos kvalifikacijos specialistas
b) programa dar tobulinama. Ne visų juostose matomų parodymų reikšmės yra ištirtos ir identifikuotos. Pvz. negalima nustatyti kraujotakos sistemos būklės.

   Metodo SBSA spektrogramų galimos paklaidos atlikus daugelį  tyrimų  yra  nuo 15 iki 20%. Identifikuojamuose parodymuose paklaidos dydis skiriasi aktualių amplitudžių skalės ir dažnumų spektre.
AAS parodymų tikslumas SBSA spektrogramose sąlygotas tiriamojo ištartų garsų aiškumo ir stiprumo.
Dažnumų spektro ribos paklaida identifikuojant, yra ne didesnė kaip
10 %. Paklaida sąlygota tiriamųjų individualumu.

II  Sveikatos būklės atkūrimo galimybės metodu  ASK

   Garsų gydomosios savybės šiuolaikinėje medicinoje grindžiamos transcendentine žmogaus garso verte ir išsamiai nagrinėjama daugelyje mokslinių darbų [8]. Autorius, išsamiai išnagrinėjęs įvairias patirties studijas kuria  sveikatos būklės atstatymo galimybių metodą ASK (atstatomąjį sveikatos kodą).
   Atlikus paciento tyrimą sveikatos būklės diagnostikos  metodu   SBSA į kompiuterio laikmeną yra įrašomi  akustinio kodo duomenys (pacientui ištarus anksčiau minėtus garsus). Tai turint, naudojant specializuotas programas, įmanoma kurti atstatomąjį sveikatinantį kodą.
   Naudojant metodo SBSA spektrogramų duomenis, nustatomi tikslūs garsų dažniai ir amplidudžių AAS charakteristikos, kurie suteikia galimybę įvertinti sveikatos būklės sutrikimus. Vėliau paciento akustinis įrašas atstatomas į foninę sveiko žmogaus formą (2 pav.).
   Pateikiamos metodo autoriaus (57 m.) 2007 m. sveikatos būklės spektrogramos
 (1 - 8.2 pav.). Uodegikaulis buvo kelis kartus sutrenktas,  juosmeninės stuburo dalies tarpslankstelinio disko išvarža atsirado pasilenkus keliant didelį svorį. Autoriui 17 metų buvo atliekamos įvairios procedūros, masažai. Bet tai padėdavo trumpam. 

17 pav.   Sukurto atstatomojo akustinio kodo spektrograma. Pirma  juosta. Garsas O.

Spektrogramoje nėra jokių gilių kritimų aktualių amplitudžių skalėje AAS. (2 pav. )

18 pav.  SBSA metodu įrašyta spektrograma po regeneracijos. Pirma  juosta. Garsas O.

Naudojant metodą  įrašas atstatytas iki foninės normos  studijoje montuojamas su individui specialiai sukurta muzika,  parenkant ar sukuriant garsus, pasižyminčius maksimaliu  teigiamu poveikiu lydinčioje  tonikoje ir sumariniame skambėjime. [9,10]
Metodo  rezultatai  gauti du mėnesius klausantis  įrašo  ryte ir vakare  po 15 - 18 min. (18 pav.)  Įvardytos sveikatos problemos 16 pav.  praėjo. 

19.1 pav.   Autoriaus garso O (metodo SBSA pirmos juostos)  trimatė spektrograma  iki regeneracijos metodo ASK pritaikymo  [9].   

 19.2 pav. Autoriaus garso O (metodo SBSA pirmos juostos) trimatė spektrograma   po regeneracijos metodo pritaikymo [9]. 

20.1 pav.   Antra juosta. Garsas I iki regeneracijos.

Spektrogramoje (5.1. pav.) -  tulžies pūslės funkcijos sutrikimas  (pažymėta 2), silpnesnė kepenų funkcija  7000 – 15 000 Hz. (pažymėta 3).

20.2 pav.   Antra juosta. Garsas I po regeneracijos. 

21.1 pav. Trečia juosta. Garsas A iki  regeneracijos.

Spektrogramoje (6.1. pav.) - kasos funkcijos sutrikimas 4700 – 5300 Hz. (pažymėta 1), gastritas 9200 – 15000 Hz. (spektrogramoje - 2) 

21.2. pav. Trečia juosta. Garsas A po regeneracijos. 

22.1 pav.   Ketvirta juosta. Garsas E iki regeneracijos.

Spektrogramoje (7.1. pav.) fiksuojami neryškūs sveikatos būklės sutrikimai. 

22.2 pav.  Ketvirta juosta. Garsas E po regeneracijos. 

23.1 pav. Penkta juosta. Garsas JIE iki regeneracijos.

Spektrogramoje (8.1. pav.)  yra  sutrikimas pakaušinėje galvos dalyje 700 – 2000 Hz. (pažymėta - 1), miego sutrikimas 12000 – 15 000 Hz. (pažymėta - 2).

23.2 pav.   Penkta juosta. Garsas JIE po regeneracijos. 

24.1 pav. 24 m. moters  E. M.  antros juostos spektrograma. Garsas I.

Šioje spektrogramoje (9.1. pav.)  identifikuojama aktualių amplitudžių skalėje AAS ir dažnumų juostoje Hz.:
- šlapimo pūslės funkcijos sutrikimas  (pažymėta 1)
- tulžies pūslės funkcijos sutrikimas (pažymėta 2)
- kepenų funkcijos sutrikimas  (pažymėta 3) 

24.2 pav.  24 m. moters  E. M. garso I spektrograma po ASK metodo pritaikymo. 

Metodo ASK papildymai

     Norint gauti greitesnį sveikatos atkūrimo rezultatą, įmanoma  naudoti tam tikslui paruoštą vandenį.
   Žinoma, kad vanduo (atomo ir molekulių grupėse, molekulių sujungtų vandeniliniais ryšiais junginiuose – klasteriuose; mažuosiuose, susidedančių iš 52 molekulių ir didžiuosiuose - 512 molekulių junginiuose) gali kaupti informaciją.  Vandens atomo vandenilio elektronų poliarizacijos  kampas  yra 104, 25 laipsnio. Pakeitus vandens būseną (sušaldžius, po to atšildžius) pakitus turinio struktūrai įmanoma keisti vandens informacinį kodą [3].
   Regeneracijai naudojamas paciento atstatyto akustinio balso kodo ir specialios sukurtos (ar pritaikytos pagal paciento būklę) muzikos junginys. Tai atliekama laboratorijoje naudojant specialią įrangą, stebint garso spektrą, garsumą ir  laiką [11]. 

Nuotraukoje:  SGS   vykdomo vandens struktūros keitimo proceso fragmentas.

Eksperimento metu tokio vandens pacientai vartoja rytais, išgerdami iki 0.5 litro.
Kartą paroje atliekant tyrimą SBSA  metodu  stebima sveikatos būklės  dinamika. Tai vykdoma du mėnesius, kol spektrogramose identifikuojami parodymai atitinka sveiko žmogaus būklę.  Po šio kurso pacientai  jaučiasi gerai.
Svarbu turėti akustinio kodo įrašą; nes jis kaip ir visa žmoguje laike kinta.
Pavyzdžiui -  turint SBSA metodu trisdešimties metų žmogaus įrašą, po kelerių metų, jam sunegalavus, galima naudoti sveikatinimui ankstesnį įrašą montuojant su kitais gydančiais garsais ar muzika. 

 Literatūra:

1. A.P.P. Broeders, Forensic Speech and audio analysis. 1998 to 2001 A Review. Proceedings of the 13 th INTERPOL Forensic Science Symposium, Lyon, France, 16-19 October 2001
2. Gorn, G.J.; Goldberg, M.E.; Chatto – Padhyay, A.; Litvack, D. (1991). Muzic and Information in Commercials: Their Effects with an Elderly Sample. Jourmal of AdvertisingResearch, 31. 1998
3. Vl. Lašas. Žmogaus fiziologija. Vilnius. “Mintis” 1965
4.   Э И Гоникман  Даосские  лечебные звуки  1999   ISBN – 985-6220-09-2
5.   Lobsang Rampa.  Tu amžinas.  Leid. Sofija 1995 m. Kijevas
6.   T. Endrius.  Sakraliniai garsai
7.   A.S. Dalal.   Psichologija, psichinė sveikata ir joga. UDK 159.9+615.85+29   2001 m.
8.   Sivananda. Book of mediation, Yoyr vedonte Centre 2003, London.
9.  Ekosistemos santykinis įvertinimas. E. J. Eismontas 2009 Vilnius ISSN 978 – 9955 – 800 – 58 – 3
10.  The living cell, scientific American, 1961 v.205 N3
11.  Tomatis A. Eine Geographie der Tone, in Das Ohr und das Leben. – Dusseldorf:  Walter Verlag, 2003.

Esu gydytoja Diana Laurynaitienė natūropatė-homeopatė, holistinės sveikatos požiūrio propaguotoja. Tai nulemia, kad į sveikatos kūrimą žiūriu kaip į kompleksinį natūralių metodų junginį. Didelę pagalbą mano darbe  suteikia  tiriamoji organizmo programa pagal  tariamą garsą, kuri gali atskleisti žmogui dar tik prasidedančius organizmo sutrikimus.   Edvardo J. Eismonto sveikatos būklės spektrografinės analizės metodas SBSA man suteikia galimybę  maksimaliai matyti žmogaus sveikatos būklės visumą. Matydama kompiuterio ekrane SBSA diagnostikos parodymus, kartu naudojant savo patirtį, galiu greitai nustatyti negalavimo priežastį. Autoriaus pristatomas metodas unikalus tuo, kad aš galiu labai greitai matyti bendrą paciento sveikatos būklę.

Taikant natūralius gydymo metodus, svarbią vietą užima paties žmogaus nuoširdus dalyvavimas sveikatos kūrime, darbas su savimi ieškant ydų ir nesupratimų, keičiant juos į dorybes, geraširdiškumą ir atvirumą gyvenimui. Didžiulę reikšmę savo sveikatos sistemoje skiriu muzikai, suvokiu garso, kaip vibracijos įtaką žmogaus organizmui, jo funkcijoms, bei ryškiausią įtaką psichinei būsenai, pasąmonei, o tai dažniausiai būna pradžia nuo kurių išsivysto sutrikimai kūne. Muzikos terapijos tradicija pasiekė mus iš senovės. Žmonijos priešaušryje dvasios gydytojai, mušdavo būgnus, tilinčiuodavo varpeliais ir skambalėliais varydami iš kūno ligą, iš proto depresiją, o iš sielos neviltį.

Pristatomas Edvardo J. Eismonto sveikatinimo metodas ASK  man ypatingai artimas. Pritaikant šį metodą pacientui gaunamas maksimalus  sveikatinimo procesas. Tai pavyksta, kadangi  naudojama speciali gydomoji muzika jungtyje su sveikatinančiais gamtos  garsais. Ir tai jungiama su paciento atstatyto akustinio kodo garsais.
Gydytoja natūropatė - homeopatė

Diana Laurynaitienė 

Žmogų nuo pat pradėjimo supa garsai – vibracijos, kurios įtakoja jį visą gyvenimąŠventajame rašte parašyta: „Pradžioje buvo žodis, ir žodis tapo kūnu“. Sanskrite yra posakis, kad tonas – tai gamtos motina, o ritmas – jos tėvas. Žodžiai, garsai – vibracijos pasakyti sau ir kitiems bei kitų mums, veikia tiek mus pačius, tiek ir mūsų aplinką. Lygiai taip pat veikia mintys ir emocijos, nes jie irgi turi savas vibracijas. Tik šių poveikių pasekmes mes neįpratę sieti su negalavimais ir ligomis. Diagnostika iš balso naudojant  Edvardo J. Eismonto  pristatoma metodu SBSA –  suteikia greitai nustatyti paciento sveikatos visuminę sveikatos būklę. Mano nuomone, šis diagnostikos metodas parodo ne tik kūno, bet ir proto bei dvasios stovį. Tai žingsnis į kito lygio diagnostiką, gydymą ir pasaulio supratimą. Jis parodo ir padeda suprasti gilumines negalavimų priežastis. Tai reikalauja gydymo būdų, kurie veiktų ne vien kūną, bet ir mąstymą, suvokimą, požiūrį į save ir pasaulį
Gydytojas
Gytis Jackunas